Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723CH
LM723CH
| Part Number: | LM723CH |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723CH |
| Qty Available: | |
| Description: | 150 mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 10-TO-100 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM723CH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
150 mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 10-TO-100 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-100 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 9.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 7.5 V |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 8.96 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 8.96 mm |
Documentation for Texas Instruments LM723CH
| Technical Drawing | View & Download LM723CH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM723CH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM723CH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output current of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



