Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM675T
LM675T
| Part Number: | LM675T |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM675T |
| Qty Available: | |
| Description: | LM675 Power Operational Amplifier | IC OPAMP POWER 1 CIRCUIT TO220-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM675T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LM675 Power Operational Amplifier | IC OPAMP POWER 1 CIRCUIT TO220-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 70 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Max Supply Current | 50 mA |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Dual Supply Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 16 V |
| Nominal Supply Current | 18 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 18 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Current per Channel | 3 A |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 30 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 8 V/µs |
| Voltage Gain | 90 dB |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM675T
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM675T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM675T?
What is the maximum operating temperature for LM675T?
What is the package type of LM675T?
What is the voltage gain of LM675T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





