Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM628N-8
LM628N-8
| Part Number: | LM628N-8 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM628N-8 |
| Qty Available: | |
| Description: | LM628/LM629 Precision Motion Controller | IC MOTOR DRIVER 4.5V-5.5V 28DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM628N-8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LM628/LM629 Precision Motion Controller | IC MOTOR DRIVER 4.5V-5.5V 28DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Pins | 28 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Height | 4.19 mm |
| Length | 36.07 mm |
| Width | 12.95 mm |
Documentation for Texas Instruments LM628N-8
| Datasheet | View & Download LM628N-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM628N-8 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM628N-8 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM628N-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM628N-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM628N-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM628N-8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the category of the product?
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


