Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6181IMX-8-NOPB
LM6181IMX-8/NOPB
| Part Number: | LM6181IMX-8/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6181IMX-8-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100 mA, 100 MHz Current Feedback Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6181IMX-8-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100 mA, 100 MHz Current Feedback Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 100 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 MHz |
| Input Bias Current | 5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3.5 V |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Nominal Supply Current | 7.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 130 mA |
| Output Current per Channel | 130 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Slew Rate | 2000 V/µs |
Documentation for Texas Instruments LM6181IMX-8/NOPB
| Datasheet | View & Download LM6181IMX-8-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6181IMX-8-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6181IMX-8-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6181IMX-8-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM6181IMX-8-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM6181IMX-8-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the common mode rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
