Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6172IM-NOPB
LM6172IM/NOPB
| Part Number: | LM6172IM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6172IM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual High Speed, Low Power, Low Distortion Voltage Feedback Amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6172IM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual High Speed, Low Power, Low Distortion Voltage Feedback Amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 100 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 70 MHz |
| Input Bias Current | 2.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 6 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 2.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 3000 V/µs |
| Voltage Gain | 82 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM6172IM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM6172IM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6172IM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the operating temperature range of the product?
What is the package type of the product?
What is the product name?
How many amplifiers are there in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











