Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6144AIM-NOPB
LM6144AIM/NOPB
| Part Number: | LM6144AIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6144AIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 24-V, 17-MHz, low-power operational amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6144AIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 24-V, 17-MHz, low-power operational amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 17 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 17 MHz |
| Input Bias Current | 174 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 3.2 mA |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 650 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 8 mA |
| Output Current per Channel | 22 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 108.63 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM6144AIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM6144AIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6144AIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many amplifiers are there in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






