Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6134BIM
LM6134BIM
| Part Number: | LM6134BIM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6134BIM |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 24-V, 10-MHz, low-power operational amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6134BIM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 24-V, 10-MHz, low-power operational amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 180 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 360 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 390 µA |
| Output Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 3.5 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 14 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM6134BIM
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM6134BIM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6134BIM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



