Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6132BIM-NOPB
LM6132BIM/NOPB
| Part Number: | LM6132BIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6132BIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 24-V, 10-MHz, low-power operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM6132BIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 24-V, 10-MHz, low-power operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 180 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 360 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 4 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 14 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM6132BIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM6132BIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM6132BIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM6132BIM/NOPB?
What are the compliance standards or regulations met by LM6132BIM/NOPB?
What are the physical dimensions of LM6132BIM/NOPB?
Are there any other similar products to LM6132BIM/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







