Integrated Circuits (ICs) > LM60CIM3
LM60CIM3
| Part Number: | LM60CIM3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM60CIM3 |
| Qty Available: | |
| Description: | ±2°C analog output temperature sensor with 6.25mV /°C gain and TO-92 option 3-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM60CIM3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±2°C analog output temperature sensor with 6.25mV /°C gain and TO-92 option 3-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 110 µA |
| Operating Supply Current | 110 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Output Voltage | 580 mV |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 82 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM60CIM3
| Technical Drawing | View & Download LM60CIM3 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM60CIM3 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM60CIM3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM60CIM3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM60CIM3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the temperature sensor?
What is the temperature range of the sensor?
What is the output type of the sensor?
What is the package type of the sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





