Integrated Circuits (ICs) > LM56BIM-NOPB
LM56BIM/NOPB
| Part Number: | LM56BIM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM56BIM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 3°C Dual output resistor-programmable temperature switch with fan control 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM56BIM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3°C Dual output resistor-programmable temperature switch with fan control 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Current Rating | 230 µA |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 230 µA |
| Output Type | Analog Voltage, Digital |
| Quiescent Current | 230 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM56BIM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM56BIM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM56BIM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the current rating and supply voltage range of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





