Integrated Circuits (ICs) > LM567CN-NOPB
LM567CN/NOPB
| Part Number: | LM567CN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM567CN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Tone Decoder 0.5MHz Bipolar 5V 8-Pin MDIP Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM567CN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tone Decoder 0.5MHz Bipolar 5V 8-Pin MDIP Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 500 kHz |
| Logic Function | Decoder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Supply Voltage | 9 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 12 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 12 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM567CN/NOPB
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM567CN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM567CN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM567CN/NOPB?
What is the package type of LM567CN/NOPB?
What is the frequency range of LM567CN/NOPB?
What is the maximum operating temperature for LM567CN/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










