Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5165YQDGSRQ1
LM5165YQDGSRQ1
| Part Number: | LM5165YQDGSRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5165YQDGSRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive, 3V-65V, 150mA Synchronous Buck Converter With Ultra-Low IQ 10-VSSOP 0 to 0 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5165YQDGSRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive, 3V-65V, 150mA Synchronous Buck Converter With Ultra-Low IQ 10-VSSOP 0 to 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM5165YQDGSRQ1
| Technical Drawing | View & Download LM5165YQDGSRQ1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM5165YQDGSRQ1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of this product?
What is the brand of this product?
What is the technical specification of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



