Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5161PWPR
LM5161PWPR
| Part Number: | LM5161PWPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5161PWPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Wide Input 100V, 1A Synchronous Buck/Fly-Buck Converter | IC REG BCK FLYBCK ADJ 14HTSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5161PWPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wide Input 100V, 1A Synchronous Buck/Fly-Buck Converter | IC REG BCK FLYBCK ADJ 14HTSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Max Input Voltage | 100 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 92 V |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2.3 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 2.3 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM5161PWPR
| Technical Drawing | View & Download LM5161PWPR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM5161PWPR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM5161PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5161PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5161PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5161PWPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the input voltage range of the converter?
Does the converter have synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

