Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5118MH-NOPB
LM5118MH/NOPB
| Part Number: | LM5118MH/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5118MH-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-75V Wide Vin, Current Mode Non-Synchronous Buck-Boost Controller 20-HTSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5118MH-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-75V Wide Vin, Current Mode Non-Synchronous Buck-Boost Controller 20-HTSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Duty Cycle | 80 % |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Frequency | 575 kHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Input Voltage | 75 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Quiescent Current | 4.5 mA |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM5118MH/NOPB
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM5118MH-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5118MH-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




