Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5116MH-NOPB
LM5116MH/NOPB
| Part Number: | LM5116MH/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5116MH-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-100V Wide Vin, Current Mode Synchronous Buck Controller 20-HTSSOP -40 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5116MH-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-100V Wide Vin, Current Mode Synchronous Buck Controller 20-HTSSOP -40 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Duty Cycle | 98 % |
| Max Duty Cycle | 98 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.215 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Input Voltage | 100 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 80 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.6 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Voltage | 100 V |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM5116MH/NOPB
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM5116MH-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5116MH-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's part number?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output voltage?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




