Integrated Circuits (ICs) > LM50CIM3-NOPB
LM50CIM3/NOPB
| Part Number: | LM50CIM3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM50CIM3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | ±2°C analog output temperature sensor, with 10mV/°C gain 3-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM50CIM3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±2°C analog output temperature sensor, with 10mV/°C gain 3-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 180 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Voltage |
| Output Voltage | 12.6 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage | 10 V |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM50CIM3/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of this temperature sensor?
What is the temperature range of this sensor?
What is the output type of this temperature sensor?
What is the package type of this sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











