Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5020MM-1-NOPB
LM5020MM-1/NOPB
| Part Number: | LM5020MM-1/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5020MM-1-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 13-100V Wide Vin, Current Mode PWM Boost, Flyback, Sepic Controller 10-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM5020MM-1-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
13-100V Wide Vin, Current Mode PWM Boost, Flyback, Sepic Controller 10-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Duty Cycle | 80 % |
| Fall Time | 15 ns |
| Frequency | 1 MHz |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 90 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 13 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Input Voltage | 48 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Output Current | 1 A |
| Output Power | 300 W |
| Output Voltage | 7 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Rise Time | 18 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Flyback, Boost, SEPIC |
| Voltage | 100 V |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM5020MM-1/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM5020MM-1-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM5020MM-1-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5020MM-1-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5020MM-1-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM5020MM-1-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM5020MM-1/NOPB?
What is the voltage range for LM5020MM-1/NOPB?
What is the package type for LM5020MM-1/NOPB?
What is the operating temperature range for LM5020MM-1/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



