Integrated Circuits (ICs) > LM45CIM3-NOPB
LM45CIM3/NOPB
| Part Number: | LM45CIM3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM45CIM3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | ±3°C analog output temperature sensor, with 10mV/°C gain 3-SOT-23 -20 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM45CIM3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±3°C analog output temperature sensor, with 10mV/°C gain 3-SOT-23 -20 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4 V |
| Nominal Supply Current | 120 µA |
| Operating Supply Current | 120 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Output Voltage | 12.6 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM45CIM3/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM45CIM3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM45CIM3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM45CIM3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM45CIM3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM45CIM3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What is the supply voltage range and the output type of the LM45CIM3/NOPB?
What is the package type and the number of pins of the LM45CIM3/NOPB?
Is the LM45CIM3/NOPB compliant with environmental regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











