Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM4250CN-NOPB
LM4250CN/NOPB
| Part Number: | LM4250CN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM4250CN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Operational Amplifier 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM4250CN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Operational Amplifier 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 250 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 250 kHz |
| Input Bias Current | 75 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM4250CN/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM4250CN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM4250CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM4250CN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM4250CN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does the product belong to?
What is the package type and temperature range of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



