Integrated Circuits (ICs) > LM3S9B96-IQC80-C5
LM3S9B96-IQC80-C5
| Part Number: | LM3S9B96-IQC80-C5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM3S9B96-IQC80-C5 |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.3V/3.3V 100-Pin LQFP Tray |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM3S9B96-IQC80-C5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.3V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32 b |
| Frequency | 80 MHz |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Max Frequency | 80 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 256 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of ADC Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of I/Os | 65 |
| Number of Programmable I/O | 65 |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 96 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Texas Instruments LM3S9B96-IQC80-C5
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3S9B96-IQC80-C5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of microcontroller used in the product?
What is the flash memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




