Integrated Circuits (ICs) > LM395T-NOPB
LM395T/NOPB
| Part Number: | LM395T/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM395T-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Transistor, NPN, 36V, TO-220; Tran; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM395T-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Transistor, NPN, 36V, TO-220; Tran; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 36 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 36 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 36 V |
| Continuous Collector Current | 2.2 A |
| Current Rating | 2.2 A |
| Element Configuration | Single |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 36 V |
| Input Current | 3 µA |
| Max Collector Current | 2.2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Voltage | 36 V |
| Polarity | NPN |
| Propagation Delay | 500 ns |
| Turn-On Delay Time | 500 ns |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM395T/NOPB
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM395T-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM395T-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the collector base voltage of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







