Discrete Semiconductors > Transistors > LM394H
LM394H
| Part Number: | LM394H |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > LM394H |
| Qty Available: | |
| Description: | 20MA, 35V, 2 Channel, NPN, Si, Small Signal Transistor, Metal CAN-6 |
PCX has Texas Instruments Discrete Semiconductors > Transistors > LM394H Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
20MA, 35V, 2 Channel, NPN, Si, Small Signal Transistor, Metal CAN-6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 35 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 35 V |
| Current Rating | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
Documentation for Texas Instruments LM394H
| Datasheet | View & Download LM394H Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the collector base voltage (VCBO)?
What is the packaging type of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.