Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3940IMP-3-3-NOPB
LM3940IMP-3.3/NOPB
| Part Number: | LM3940IMP-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3940IMP-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3940IMP-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO 3.3V 1A SOT223
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 2.5 % |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 110 mV |
| Max Input Voltage | 7.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 110 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3940IMP-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3940IMP-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the voltage output of this regulator?
What is the maximum current rating of this regulator?
What is the package type of this regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










