Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM392N
LM392N
| Part Number: | LM392N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM392N |
| Qty Available: | |
| Description: | lm392-N Low Power Operational Amplifier/Voltage Comparator | IC OP AMP VOLT COMPARATOR 8-DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM392N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
lm392-N Low Power Operational Amplifier/Voltage Comparator | IC OP AMP VOLT COMPARATOR 8-DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 16 mA |
| Power Dissipation | 820 mW |
| Response Time | 1.3 µs |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM392N
| Datasheet | View & Download LM392N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What are the technical specifications of LM392N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


