Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM392M-NOPB
LM392M/NOPB
| Part Number: | LM392M/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM392M-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Operational Amplifier/Voltage Comparator 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM392M-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Operational Amplifier/Voltage Comparator 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 16 mA |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM392M/NOPB
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM392M-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM392M-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






