Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM3886T
LM3886T
| Part Number: | LM3886T |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM3886T |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 68W Class-AB 11-Pin(11+Tab) TO-220 Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM3886T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio Amp Speaker 1-CH Mono 68W Class-AB 11-Pin(11+Tab) TO-220 Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 11 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Dual Supply Voltage | 28 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 1 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Load Impedance | 8 Ω |
| Max Dual Supply Voltage | 42 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 11.5 A |
| Max Output Power | 68 W |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Max Supply Voltage | 84 V |
| Min Dual Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 20 V |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 11.5 A |
| Output Power | 68 W |
| Power Dissipation | 125 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Quiescent Current | 85 mA |
| Supply Type | Dual, Single |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 10.69 mm |
| Length | 20.02 mm |
| Width | 4.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3886T
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3886T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of amplifier?
How many channels does it have?
What is the maximum output power?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
