Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LM3880MF-1AE-NOPB
LM3880MF-1AE/NOPB
| Part Number: | LM3880MF-1AE/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LM3880MF-1AE-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 / Processor Supervisor 1.25V 3 Open Drain 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LM3880MF-1AE-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 / Processor Supervisor 1.25V 3 Open Drain 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 1.4 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 1 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Operating Supply Current | 25 µA |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 1.25 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3880MF-1AE/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3880MF-1AE-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM3880MF-1AE/NOPB?
What are the categories this product belongs to?
What is the price of Texas Instruments LM3880MF-1AE/NOPB?
What are the technical specifications of Texas Instruments LM3880MF-1AE/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




