Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3880MF-1AA-NOPB
LM3880MF-1AA/NOPB
| Part Number: | LM3880MF-1AA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3880MF-1AA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Sequencer, SOT-23-6; Threshold Vol; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3880MF-1AA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Sequencer, SOT-23-6; Threshold Vol; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 1.4 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 1 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 25 µA |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Operating Supply Current | 25 µA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 1.25 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3880MF-1AA/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM3880MF-1AA/NOPB?
What are the technical specifications of LM3880MF-1AA/NOPB?
What compliance standards does LM3880MF-1AA/NOPB meet?
What is the supply chain information for LM3880MF-1AA/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





