Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LM3722IM5-3-08NOPB
LM3722IM5-3.08NOPB
| Part Number: | LM3722IM5-3.08NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LM3722IM5-3-08NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 3.08V 10uA 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LM3722IM5-3-08NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 3.08V 10uA 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.14 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 3.03 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 100 ms |
| Threshold Voltage | 3.08 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Texas Instruments LM3722IM5-3.08NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
