Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3671MF-3-3-NOPB
LM3671MF-3.3/NOPB
| Part Number: | LM3671MF-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3671MF-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 2.7V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 3.3V 0.6A 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3671MF-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 2.7V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 3.3V 0.6A 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Efficiency | 93 % |
| Frequency | 2 MHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.1 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 16 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3671MF-3.3/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM3671MF-3.3/NOPB?
What is the brand of LM3671MF-3.3/NOPB?
What is the input voltage range of LM3671MF-3.3/NOPB?
What is the output current of LM3671MF-3.3/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






