Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3671MF-1-2-NOPB
LM3671MF-1.2/NOPB
| Part Number: | LM3671MF-1.2/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3671MF-1-2-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 2.7V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 1.2V 0.6A 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3671MF-1-2-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 2.7V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 1.2V 0.6A 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 93 % |
| Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 16 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.6 MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3671MF-1.2/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3671MF-1-2-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM3671MF-1.2/NOPB?
What are the input and output voltages of LM3671MF-1.2/NOPB?
What is the maximum output current of LM3671MF-1.2/NOPB?
What is the package type of LM3671MF-1.2/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





