Integrated Circuits (ICs) > LM35DZ-NOPB
LM35DZ/NOPB
| Part Number: | LM35DZ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM35DZ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 3-TO-92 0 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM35DZ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 3-TO-92 0 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4 V |
| Operating Supply Current | 91.5 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Output Voltage | 6 V |
| Quiescent Current | 56 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM35DZ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM35DZ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM35DZ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DZ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the temperature range of this sensor?
What is the package type of this sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













