Integrated Circuits (ICs) > LM35DM-NOPB
LM35DM/NOPB
| Part Number: | LM35DM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM35DM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 8-SOIC 0 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM35DM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 8-SOIC 0 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4 V |
| Nominal Supply Current | 91.5 µA |
| Operating Supply Current | 91.5 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Output Voltage | 6 V |
| Quiescent Current | 56 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM35DM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM35DM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM35DM/NOPB?
What is the package type of LM35DM/NOPB?
What is the temperature range of LM35DM/NOPB?
What is the maximum supply voltage for LM35DM/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







