Integrated Circuits (ICs) > LM35DM
LM35DM
| Part Number: | LM35DM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM35DM |
| Qty Available: | |
| Description: | 1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 8-SOIC 0 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM35DM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 8-SOIC 0 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | Analog |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 91.5 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Output Voltage | 6 V |
| Quiescent Current | 56 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM35DM
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM35DM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35DM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent of Texas Instruments LM35DM?
What is the package type of LM35DM?
What is the temperature range of LM35DM?
What is the supply voltage range of LM35DM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



