Integrated Circuits (ICs) > LM35CZ-NOPB
LM35CZ/NOPB
| Part Number: | LM35CZ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM35CZ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 3-TO-92 -40 to 110 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM35CZ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 3-TO-92 -40 to 110
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4 V |
| Nominal Supply Current | 91.5 µA |
| Operating Supply Current | 91.5 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Output Voltage | 6 V |
| Packaging | Box |
| Quiescent Current | 56 µA |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM35CZ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM35CZ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM35CZ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CZ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments LM35CZ/NOPB?
What is the voltage range of the Hall Effect Sensor?
What is the temperature range of the LM35CZ/NOPB sensor?
What is the packaging type of the LM35CZ/NOPB sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












