Integrated Circuits (ICs) > LM35CH-NOPB
LM35CH/NOPB
| Part Number: | LM35CH/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM35CH-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 3-TO -40 to 110 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM35CH-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1C high voltage analog temperature sensor, 10 mV/C 3-TO -40 to 110
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-46 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Interface | Analog |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4 V |
| Nominal Supply Current | 105 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Output Voltage | 6 V |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 56 µA |
| Height | 2.667 mm |
| Length | 4.699 mm |
| Thickness | 2.362 mm |
| Width | 4.699 mm |
Documentation for Texas Instruments LM35CH/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM35CH-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM35CH-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM35CH-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the LM35CH/NOPB?
What is the temperature range of the LM35CH/NOPB?
What is the output type of the LM35CH/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




