Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM359M
LM359M
| Part Number: | LM359M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM359M |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, High Speed, Programmable, Current Mode (Norton) Amplifiers 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM359M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, High Speed, Programmable, Current Mode (Norton) Amplifiers 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 400 MHz |
| Gain Bandwidth Product | 40 MHz |
| Input Bias Current | 8 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 22 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 22 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 18.5 mA |
| Output Current | 6 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Resistance | 2.5 kΩ |
| Slew Rate | 60 V/µs |
Documentation for Texas Instruments LM359M
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM359M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM359M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the bandwidth of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

