Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM358M-NOPB
LM358M/NOPB
| Part Number: | LM358M/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM358M-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Power Amplifier ±16V/32V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM358M-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Power Amplifier ±16V/32V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 530 mW |
| Max Supply Current | 1.2 mA |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Dissipation | 530 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM358M/NOPB
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM358M-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358M-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the LM358M/NOPB?
What is the brand of the LM358M/NOPB?
What is the type of amplifier used in the LM358M/NOPB?
What is the maximum operating temperature of the LM358M/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












