Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM358ADR
LM358ADR
| Part Number: | LM358ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM358ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 30-V, 700-kHz, 3-mV offset voltage operational amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM358ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 30-V, 700-kHz, 3-mV offset voltage operational amplifier 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Bandwidth | 700 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Input Bias Current | -15 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | -60 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM358ADR
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM358ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM358ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the input offset voltage of the operational amplifier?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












