Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3578AM-NOPB
LM3578AM/NOPB
| Part Number: | LM3578AM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3578AM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, 8-SOIC; Topology: Bu; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3578AM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, 8-SOIC; Topology: Bu; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 750 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Output Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 750 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 24 kHz |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3578AM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3578AM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3578AM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the topology of the switching regulator?
What is the maximum input voltage of the regulator?
What is the minimum operating temperature of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






