Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350T-NOPB
LM350T/NOPB
| Part Number: | LM350T/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350T-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-A, 35-V, low-noise, adjustable linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350T-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-A, 35-V, low-noise, adjustable linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Current Rating | 3 A |
| Dropout Voltage | 2.3 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Power Dissipation | 25 W |
| Min Current Limit | 3 A |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 33 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 25 W |
| Power Rating | 25 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM350T/NOPB
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM350T-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350T-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage for the LM350T/NOPB?
What is the output voltage range for the LM350T/NOPB?
What is the current rating for the LM350T/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











