Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350K-STEEL
LM350K STEEL
| Part Number: | LM350K STEEL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350K-STEEL |
| Qty Available: | |
| Description: | 3A Adjustable Output Linear Regulator / LDO 2-TO-3 0 to 0 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350K-STEEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3A Adjustable Output Linear Regulator / LDO 2-TO-3 0 to 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Dropout Voltage | 3 mV |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 33 V |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Min Current Limit | 3 A |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 33 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM350K STEEL
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM350K-STEEL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350K-STEEL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output current of the LM350K STEEL?
What is the maximum operating temperature of the LM350K STEEL?
What is the package type of the LM350K STEEL?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


