Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350AT-NOPB
LM350AT/NOPB
| Part Number: | LM350AT/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350AT-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-A, 35-V, low-noise, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy 3-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM350AT-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-A, 35-V, low-noise, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy 3-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 9.071847 g |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 3 A |
| Dropout Voltage | 2.3 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 33 V |
| Max Power Dissipation | 25 W |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 33 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 25 W |
| Power Rating | 25 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 2 % |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM350AT/NOPB
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM350AT-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM350AT-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output voltage of the voltage regulator?
What is the current rating of the voltage regulator?
What is the minimum operating temperature of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








