Integrated Circuits (ICs) > LM34CZ-NOPB
LM34CZ/NOPB
| Part Number: | LM34CZ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM34CZ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Temperature Sensor, 0.8F, TO-92-3; IC Ou; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM34CZ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Temperature Sensor, 0.8F, TO-92-3; IC Ou; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Ambient Temperature Range High | 110 °C |
| Capacitance | 800 mF |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 5 V |
| Nominal Supply Current | 117 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Output Voltage | 6 V |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM34CZ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM34CZ-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM34CZ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34CZ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the supply voltage range for the product?
What is the output type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





