Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3495MTC-NOPB
LM3495MTC/NOPB
| Part Number: | LM3495MTC/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3495MTC-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.9-V to 18-V, emulated peak current mode buck controller 16-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3495MTC-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.9-V to 18-V, emulated peak current mode buck controller 16-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879 mg |
| Duty Cycle | 96 % |
| Frequency | 500 kHz |
| Input Current | 1.8 mA |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Frequency | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.9 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Output Current | 10 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3495MTC/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM3495MTC-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3495MTC-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3495MTC-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3495MTC-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3495MTC-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3495MTC-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3495MTC-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3495MTC-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



