Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM34910CSD-NOPB
LM34910CSD/NOPB
| Part Number: | LM34910CSD/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM34910CSD-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-50V, 1.25A Constant On-Time Non-Synchronous Buck egulator 10-WSON -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM34910CSD-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-50V, 1.25A Constant On-Time Non-Synchronous Buck egulator 10-WSON -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Efficiency | 92 % |
| Max Input Voltage | 50 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.25 A |
| Max Output Voltage | 45 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 45 V |
| Quiescent Current | 630 µA |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 800 µm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM34910CSD/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM34910CSD-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM34910CSD-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM34910CSD-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM34910CSD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM34910CSD-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum output current?
What is the voltage range of the product?
What is the product name?
Does the product have synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


