Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM348N
LM348N
| Part Number: | LM348N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM348N |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad High-gain, Internally Compensated Operational Amplifier, PDIP-14, LM348N |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM348N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad High-gain, Internally Compensated Operational Amplifier, PDIP-14, LM348N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 4.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Supply Current | 2.4 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 104.08 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM348N
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM348N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














