Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM348M-NOPB
LM348M/NOPB
| Part Number: | LM348M/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM348M-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 4 Func, 7500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM348M-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 4 Func, 7500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 200 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 2.4 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.4 mA |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 104.08 dB |
| Height | 1.499 mm |
| Length | 8.74 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Texas Instruments LM348M/NOPB
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM348M-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM348M-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the operational amplifier?
What is the part number of the operational amplifier?
What is the type of the operational amplifier?
What is the offset voltage of the operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






