Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3485MM-NOPB
LM3485MM/NOPB
| Part Number: | LM3485MM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3485MM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Hysteretic PFET Switching Controller; buck; 4A; 1.242-35V; -40+125 deg.C; SMD; VSSOP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3485MM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hysteretic PFET Switching Controller; buck; 4A; 1.242-35V; -40+125 deg.C; SMD; VSSOP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Frequency | 1 MHz |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 440 mA |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Max Power Dissipation | 417 mW |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.242 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 35 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 417 mW |
| Quiescent Current | 250 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3485MM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3485MM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3485MM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
What is the case/package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










