Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3481MMX-NOPB
LM3481MMX/NOPB
| Part Number: | LM3481MMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3481MMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.97V to 48V High-Efficiency Controller for Boost, SEPIC and Flyback 10-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3481MMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.97V to 48V High-Efficiency Controller for Boost, SEPIC and Flyback 10-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Clock Sync | Yes |
| Duty Cycle | 85 % |
| Features | UVLO |
| Max Duty Cycle | 85 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 48 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 41 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 3.7 mA |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3481MMX/NOPB
| Datasheet | View & Download LM3481MMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MMX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3481MMX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3481MMX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
What are the key features of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



